Kategorie:

Kotły C.O. – jak wybrać odpowiedni?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego kotła C.O. nie jest łatwy. Piec do centralnego ogrzewania ma istotny wpływ na koszty eksploatowania budynków. Podpowiadamy, czym się kierować przy jego wyborze.

Jak wybrać kocioł C.O.?

Jedną z pierwszych decyzji jaką należy podjąć przy wyborze kotła jest postawianie na model jedno lub dwufunkcyjny. Te pierwsze podgrzewają wodę w dużym, osobnym zbiorniku. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z wanny i prysznica jednocześnie. Piece dwufunkcyjne pozwalają na podgrzewanie wody oraz ogrzewanie domu. Jest to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością, a stosowany w nim zbiornik nie zajmuje wiele przestrzeni. Należy pamiętać, że kotły tego typu zapewniają nieco mniej wody jednocześnie niż piece jednofunkcyjne. Kolejną istotną kwestią jest moc urządzenia, w przypadku dużych domów o powierzchni 150 m2 należy zainwestować w urządzenie o mocy 17 kW. Budynki mierzące mnie niż 100 m2 można ogrzać przy wykorzystaniu pieców o mocy ok. 10 kW. Przed zakupem kotła C.O. warto zwrócić uwagę na zapotrzebowanie danego domu, ponieważ zakup pieca o zbyt dużej mocy może sprawić, że potencjał urządzenia nie zostanie wykorzystany.

Rodzaje kotłów C.O.

Kotły C.O. można podzielić według wykorzystywanej przez nie energii. Najpopularniejsze z nich to:

  • kocioł elektryczny – ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej stanowi dobre rozwiązanie tylko w przypadku niewielkich budynków.
  • kocioł gazowy – gwarantuje dobrą wydajność niezależnie od metrażu domu. Wymaga instalacji zbiornika i odpowiednich zabezpieczeń.
  • kocioł węglowy – wymaga częstych dostaw paliwa. W przeszłości był to najczęściej stosowany rodzaj pieców służących do ogrzewania. Cechuje się niedrogą eksploatacją, jego minusem jest negatywny wpływ na środowisko. 
  • kocioł na ekogroszek – jest nieszkodliwy dla środowiska i bardzo prosty w codziennym użytkowaniu. Nie generuje wysokich kosztów ogrzewania.
  • kocioł na pellet – łatwy w instalacji i obsłudze, nie wymaga codzienne rozpalania. Generuje minimalną ilość substancji smolistych.